Parliament @ Work
Home
Parliaments
Search
Parliamentarians
Electorates
Keywords
Political Parties
Glossary
Links
About
Help
CCE Website
Search
photo Nicholas KOTSIRAS MLA
Member for Bulleen
VIC Legislative Assembly
The information on this page was provided by the parliamentarian or obtained through parliamentary handbooks or web sites. It was correct as at November 2007
     
Party   Liberal Party
     
State   VIC
     
Term Expires   2006
     
Parliamentary Service   Elected MLA for Bulleen September 1999, November 2002 and November 2006. Acting Speaker March 2004 to December 2006.
     
Ministerial and Shadow Ministerial Appointments   Shadow Minister for Youth; Shadow Minister for Multicultural Affairs and Citizenship May 2006 to December 2006; Shadow Minister for Youth and Sport (known as Shadow Minister for Youth Affairs and Shadow Minister for Sport & Recreation from August 2007) and Shadow Minister for Multicultural Affairs from December 2006.
     
Parliamentary Party Positions   Opposition Parliamentary Secretary, Multicultural Affairs 2001-2002; Spokesperson for Technology and Innovation from November 2002 to May 2006; Spokesperson for Youth Affairs from July 2004 to May 2006; Spokesperson for Tourism from February 2006 to May 2006; Opposition Whip in the Legislative Assembly from February 2006.
     
Party Positions   Secretary, Bundoora Branch 1990; Delegate, State Council 1991, 1993-1996; President 1991-1992, 1994-1996, Northcote Branch; Member, Policy Assembly Committee on Immigration and Ethnic Affairs 1993-1996; Membership Officer, Heidelberg Branch 1998-1999; Member, State Strategy Committee 1998-1999
     
Other Positions   Members, Manningham Club, Veneto Club, Northcote Lions Club, Collingwood Football Club, South Melbourne Soccer Club
     
Former Occupations   Teacher, Coburg High School 1982-1986, Merrilands High School 1989-1990; Deputy Principal 1986-1988, Principal 1990-1992, Brunswick Grammar; Adviser, Multicultural Affairs, Premier of Victoria 1992-1996; Adviser 1996-1998, Chief of Staff 1998-1999, Minister for Tertiary Education and Training
     
Qualifications   BSc (Education) 1981, University of Melbourne
     
Electoral Address   Shop 30D Bulleen Plaza Shopping Centre, 101 Manningham Rd
Bulleen VIC 3105
     
Telephone   +61 (0) 3 9850 7983 or +61 (0) 3 9850 2319
     
Fax   +61 (0) 3 9852 0059
     
Email   nicholas.kotsiras@parliament.vic.gov.au
     
Date of Birth   13/3/59
     
Place of Birth   Greece
     
Married/Children   Married; 3 children
     

Return to Search Results

New Search

Australian Government - Department of Education, Employment and Workplace RelationsEducation Services Australia
Copyright | Privacy | Disclaimer | Contact | Acknowledgements