Parliament @ Work
Home
Parliaments
Search
Parliamentarians
Electorates
Keywords
Political Parties
Glossary
Links
About
Help
CCE Website
Search
photo The Hon. Joseph Guerino TRIPODI MP
Member for Fairfield
NSW Legislative Assembly
The information on this page was provided by the parliamentarian or obtained through parliamentary handbooks or web sites. It was correct as at June 2007
     
Party   Australian Labor Party
     
State   NSW
     
Parliamentary Service   Elected Member for Fairfield 25 March 1995. Re-elected 27 March 1999, 22 March 2003 and 24 March 2007.
     
Ministerial and Shadow Ministerial Appointments   Minister for Small Business and Regulatory Reform from 2 April 2007; Minister for Ports and Waterways from 17 February 2006; Minister for Energy from 17 February 2006 - 2 April 2007; Minister Assisting the Treasurer on Business and Economic Regulatory Reform from 17 February 2006 - 2 April 2007; Minister for Roads from 3 August 2005 - 17 February 2006; Minister for Housing from 1 February 2005 - 10 August 2005.
     
Parliamentary Party Positions   Parliamentary Secretary Assisting the Minister for Transport and the Minister for Assisting the Minister for Forests from 8 May 2003 - 1 February 2005.
     
Parliamentary Appointments   Legislative Assembly representative on the Governing body of the University of Sydney 1995-99.
     
Party Positions   State Secretary, New South Wales Young Labor 1992-94, State Executive New South Wales Young Labor 1990-92.
     
Other Positions   Member of Club Marconi, Fairfield RSL.
     
Former Occupations   Economist, Reserve Bank of Australia 1989-91. Union official, Labor Council of NSW 1993-95.
     
Qualifications   B.Ec (Hons) (Syd.).
     
Electoral Address   Shop 6, Level 2, Neeta City Shopping Centre, Smart Street
Fairfield NSW 2165
     
Telephone   +61 (0) 2 9726 9323
     
Fax   +61 (0) 2 9726 9783
     
Other Addresses   Ministerial Office: Level 31, Governor Macquarie Tower, 1 Farrer Place Sydney New South Wales 2000; Ph:+61 (0) 2 9228 5451; Fax: +61 (0) 2 9228 5466
     
Email   fairfield@parliament.nsw.gov.au
     
Date of Birth   25/11/67
     
Place of Birth   25 November 1967
     

Return to Search Results

New Search

Australian Government - Department of Education, Employment and Workplace RelationsEducation Services Australia
Copyright | Privacy | Disclaimer | Contact | Acknowledgements