Parliament @ Work
Home
Parliaments
Search
Parliamentarians
Electorates
Keywords
Political Parties
Glossary
Links
About
Help
CCE Website
Search
photo Ms Gladys BEREJIKLIAN MP
Member for Willoughby
NSW Legislative Assembly
The information on this page was provided by the parliamentarian or obtained through parliamentary handbooks or web sites. It was correct as at June 2007
     
Party   Liberal Party
     
State   NSW
     
Parliamentary Service   First elected MLA for the seat of Willoughby 22 March 2003. Re-elected 24 March 2007.
     
Ministerial and Shadow Ministerial Appointments   Shadow Minister for Mental Health from 7 February 2005 - 20 November 2006; Shadow Minister for Cancer and Medical Research from 13 April 2005 - 20 March 2006; Shadow Minister Assisting the Leader on Ethnic Affairs from 13 April 2005 - 20 March 2006; Shadow Minister for Youth Affairs from 7 September 2005 - 20 November 2006; Shadow Minister for Community Services from 20 March 2006 - 20 November 2006; Shadow Minister Assisting the Leader on Citizenship from 20 March 2006 - 11 April 2007; Shadow Minister for Waterways from 20 November 2006 - 11 April 2007; Shadow Minister for Transport from 20 November 2006; Shadow Minister for Citizenship from 11 April 2007..
     
Committee Service   Public Accounts Committee from 2003.
     
Party Positions   NSW Young Liberal President 1996; Delegate to State Council 1996-2003; Urban Rep for NSW Liberal Party State Executive 1997-2003; Campaign Director, Seat of Willoughby 1999; Chair of Convention Committee 2002.
     
Former Occupations   General Manager and Senior Manager, Financial Services Industry
     
Professional Activity   General Manager, Youth Retail Banking, Commowealth Bank; Senior Manager, Government & Industry Affiars, Commonwealth Bank; Advisor to Senator Helen; Advisor to Hon. Peter Collins QC, MP.
     
Qualifications   Master of Commerce; Grad Dip. International Studies; BA (Major Government)
     
Electoral Address   280 Willoughby Road
Naremburn NSW 2065
     
Telephone   +61 (0) 2 9439 4199
     
Fax   +61 (0) 2 9439 9299
     
Other Addresses   Parliament House, Macquarie Street, Sydney NSW 2000
     
Email   Willoughby@parliament.nsw.gov.au
     
Date of Birth   22/9/70
     
Place of Birth   Sydney
     
Married/Children   Single
     
Interests   Reading, Public Affairs, Film, History, Golf.
     

Return to Search Results

New Search

Australian Government - Department of Education, Employment and Workplace RelationsEducation Services Australia
Copyright | Privacy | Disclaimer | Contact | Acknowledgements