Parliament @ Work
Home
Parliaments
Search
Parliamentarians
Electorates
Keywords
Political Parties
Glossary
Links
About
Help
CCE Website
Search
photo The Hon. Alan GRIFFIN MP
Member for Bruce
Federal House of Representatives
The information on this page was provided by the parliamentarian or obtained through parliamentary handbooks or web sites. It was correct as at February 2008
     
Party   Australian Labor Party
     
State   VIC
     
Parliamentary Service   Elected to the House of Representatives for Corinella, Victoria, 1993; Re-elected following the 1994 electoral redistribution for Bruce, Victoria, 1996, 1998, 2001, 2004 and 24 November 2007.
     
Ministerial and Shadow Ministerial Appointments   Shadow Minister for Consumer Protection and Consumer Health from 2 July 2003 - 8 December 2003; Shadow Minister for Consumer Affairs from 8 December 2003 - 26 October 2004; Assisting the Shadow Minister for Health from 8 December 2003 - 26 October 2004; Shadow Minister for Sport and Recreation from 26 October 2004 - 24 June 2005; Shadow Minister for Veterans' Affairsfrom 24 June 2005 - 3 December 2007; Shadow Special Minister of State from 24 June 2005 - 3 December 2007.
     
Parliamentary Party Positions   Parliamentary Secretary to the Shadow Minister for Health from 20 October 1998 - 25 November 2001; Parliamentary Secretary to the Leader of the Opposition from 25 November 2001 - 2 July 2003; Parliamentary Secretary to the Shadow Minister for Consumer Affairs and Banking Services from 25 November 2001 - 2 July 2003.
     
Committee Service   House of Representatives Standing: Publications 26.5.1993 - 31.8.1998; Employment, Education and Training 27.6.1994 - 13.2.1997. Joint Statutory: Public Accounts 12.5.1993 - 1.1.1998; Public Accounts and Audit 1.1.1998 - 31.8.98. Joint Standing: Electoral Matters 26.5.1993 - 15.5.1997 and 30.10.1997 - 31.8.1998.
     
Party Positions   Member of ALP from 1979; Member of ALP State Administrative Committee (Vic) 1989-91 and 1993; Delegate, ALP State Conference (Vic) from 1984; Secretary of ALP Springvale South Branch 1990-93.
     
Local Government Service   Councillor of Springvale City Council 1991-93
     
Former Occupations   Public servant 1984-85; Union organiser 1986 and 1988-89; Electorate secretary 1987-88 and 1989-90; Ministerial adviser to the Victorian State Minister for Community Services, the Hon Kay Setches, MLA 1990-91; Ministerial adviser to the Hon. Simon Crean, MP 1991-93.
     
Qualifications   BA (ANU)
     
Electoral Address   Shop 98A Waverley Gardens Shopping Centre, Cnr of Police and Jackson's Road
Mulgrave VIC 3170
     
Telephone   (03) 9547 1444
     
Fax   (03) 9547 7944
     
Other Addresses   PO Box 1034, Waverley Gardens, Mulgrave VIC 3170. Parliamentary Address: PO Box 6022 or House of Representatives, Parliament House, Canberra ACT 2600. Phone: (02) 6277 7820. Fax: (02) 6273 4140.
     
Email   Alan.Griffin.MP@aph.gov.au
     
Web   www.griffinmp.com
     
Date of Birth   23/2/60
     
Place of Birth   Melbourne, Victoria
     
Married/Children   Married
     

Return to Search Results

New Search

Australian Government - Department of Education, Employment and Workplace RelationsEducation Services Australia
Copyright | Privacy | Disclaimer | Contact | Acknowledgements