Parliament @ Work
Home
Parliaments
Search
Parliamentarians
Electorates
Keywords
Political Parties
Glossary
Links
About
Help
CCE Website
Search
photo The Hon. Paul Raymond HENDERSON MLA
Member for Wanguri
NT Legislative Assembly
The information on this page was provided by the parliamentarian or obtained through parliamentary handbooks or web sites. It was correct as at April 2009
     
Party   Australian Labor Party
     
State   NT
     
Current Leader of Government or Opposition   Chief Minister of The Northern Territory from 27 November 2007.
     
Term Expires   2012
     
Parliamentary Service   Elected for Wanguri in a by-election consequent on the retirement of John Bailey, 31 July 1999. Re-elected 18 August 2001, June 2005 and 9 August 2008.
     
Ministerial and Shadow Ministerial Appointments   Minister for Police, Fire and Emergency Services; Major Projects, Employment and Economic Development; Education and Training; Climate Change; Territory-Federal Relations; Multicultural Affairs. Minister for Housing; Local Government; Essential Services; Public Employment. Minister for Employment, Education and Training; Tourism (August 2006 - November 2007). Minister for Police, Fire and Emergency Services ( October 2002 - August 2006); Minister for Defence Support (October 2001 - August 2006). Minister for Regional Development (July 2005 - September 2006). Minister for Communications (December 2003 - July 2005). Minister for Asian Relations and Trade (August 2001 - July 2005). Minister for Resource Development (August 2001 - December 2003). Minister for Energy (November 2001 - October 2002). Minister for AustralAsia Railway (August 2001 - October 2002).
     
Parliamentary Party Positions   Former Leader of Government Business (October 2007 - November 2007).
     
Committee Service   Standing: Public Accounts
     
Party Positions   Member, ALP from 1987. Vice-President, NT ALP, 1997 - 1999.
     
Former Occupations   Tradesman, Computing Manager
     
Electoral Address   PO Box 41104
Casuarina NT 0811
     
Telephone   +61 (0) 8 8927 7033
     
Fax   +61 (0) 8 8945 1921
     
Other Addresses   Shop 9B, Hibiscus Shoppingtown, Leanyer NT 0812; Parliament House Office: Parliament House, Darwin NT 0800, or, GPO Box 3146 Darwin NT 0801.
     
Email   electorate.wanguri@nt.gov.au
     
Date of Birth   15/8/62
     
Place of Birth   France
     
Married/Children   Married; 3 children
     
Interests   Music, Reading, Australian Rules Football and Rugby Union.
     

Return to Search Results

New Search

Australian Government - Department of Education, Employment and Workplace RelationsEducation Services Australia
Copyright | Privacy | Disclaimer | Contact | Acknowledgements