Parliament @ Work
Home
Parliaments
Search
Parliamentarians
Electorates
Keywords
Political Parties
Glossary
Links
About
Help
CCE Website
Search
photo Hon Kenneth Charles BASTON MLC
Member for Mining and Pastoral
WA Legislative Council
The information on this page was provided by the parliamentarian or obtained through parliamentary handbooks or web sites. It was correct as at June 2009
     
Party   Liberal Party of Australia
     
State   WA
     
Term Expires   May 2012
     
Parliamentary Service   Elected to the 37th Parliament for Mining and Pastoral Region, on 26 February 2005, for term commencing 22 May 2005. Re-elected 6 September 2008 for term commencing 22 May 2009.
     
Parliamentary Party Positions   Government Whip from 22 May 2009. Shadow Spokesperson Assisting on Mines and Resources, 8 April 2006 - 23 September 2008. Shadow Spokesperson for North West, 4 February 2006 - 23 September 2008. Shadow Spokesperson for Lands, 22 May 2005 - 23 August 2008.
     
Committee Service   Member, Standing Committee on Public Administration from 4 June 2009. Member, Parliamentary Services Committee from 25 November 2008. Member, Standing Committee on Legislation, 17 August 2005 - 4 June 2009. Member, Standing Committee on Environment and Public Affairs, 26 May 2005 to 17 August 2005.
     
Local Government Service   4 years, Carnarvon Shire Councillor
     
Former Occupations   Pastoralist
     
Electoral Address   Unit 8, 20 Hamersley Street
Broome WA 6005
     
Telephone   08 9193 7044
     
Fax   08 9193 7055
     
Other Addresses   PO Box 1452, Broome WA 6725
     
Email   ken.baston@mp.wa.gov.au
     
Date of Birth   29/6/49
     
Place of Birth   Perth WA
     
Married/Children   Married, 3 children
     
Interests   Fishing
     

Return to Search Results

New Search

Australian Government - Department of Education, Employment and Workplace RelationsEducation Services Australia
Copyright | Privacy | Disclaimer | Contact | Acknowledgements